Već od davne 1896. godine razmišlja se unapređenju hidraulike u sistemima grejanja, danas već i sistema hlađenja. U gradskim sredinama sa povećanjem broja stanovništva i masovnog kolektivnog stanovanja stvorio se izazov kako obezbediti pouzdano i povoljno grejanje u svakom delu objekta.
Slika 1 - Izgled regulacionih ventila pre 100 godina
Osim prednosti povećane udobnosti i jednostavnosti, uvođenje toplovodnog grejanja u zgradama izaziva probleme u povezivanju sa više većih grejnih sistema koji se koriste za snabdevanje zgrada.
Slika 2 - Raspodela toplotne energije
u neuravnoteženom sistemu
Problem je takav da je u stanovima koji se nalaze dalje od izvora toplote hladno, dok je u stanovima koji su bliži izvoru toplote i suviše toplo. Očigledno, voda u cevima uvek traži put manjeg otpora, što znači da je protok zagrejane vode u cevima blizu pumpe mnogo veći od protoka zagrejane vode kroz udaljenije cevi iako je nominalni prečnik cevne mreže isti.
Pitanje koje se sada postavlja jeste: da li je protok vode mogao da se promeni tako da ista količina grejnog medijuma za potrošače iste veličine može biti na raspolaganju na bilo kojoj udaljenosti od pumpe stvaranjem veštačkih otpora. Ideja za hidrauličkim balansiranjem i način sprovođenja istog se rodila.
Prvi balansni/regulacioni ventili su bili prave izvedbe. Uglavnom su bili jednostavni ventili za zatvaranje protoka dok su malo napredniji ventili imali i skale podešavanja, među položaje u kojima se ventil mogao postaviti i na taj način ograničiti protok. To su uglavnom bili ventili sa klapnom, šiber ventili i ventili koji naliče na klasične ventile koje još danas viđamo u vodovodnim instalacijama.
Slika 3: Zaporno/regulacioni ventili 60tih godina 20-tog veka
prav balansni ventil točak sa preciznim pokazivanjem pozicije (brojčanik) merni priključci za diferencijalni manometar DN 15 - DN 80 Mesing DZR velika preciznost, mala greška ±5% skroz otvoren ±10% kod 25% otvorenosti ponovljivost merenja i rezultata priključci u istoj ravni, olakšanje prilikom merenja kod skroz zatvorenog ventila moguće merenje raspoloživog napora primena u KGH i sistemima pitke vode
Svrha balansnog ventila je da stvori neophodan pad pritiska na mestu gde se nalazi kako bi otpori u sistemu bili približno slični radi ravnomerne raspodele vode. Tako da se bez obzira na oblik ventila (prav ili kosi), oni postavljaju na ključna mesta u sistemu.
Naravno da ne. Jedina merodavna stvar i pokazatelj jeste karakteristika ventila ili kv vrednost. Ona definiše kako se ventil ponaša i bira prilikom proračuna.
Presek kosog balansnog ventila
Naravno da ne. Sve zavisi od karakteristike ventila, kv. I u zavisnosti od nje, mogu da imaju i manji pad pritiska nego kosi ventili.
Ograničenja brzine strujanja su ista bez obzira na tip ventila jer ona ustvari zavise od prečnika cevovoda i materijala istog.
Zavisnost kv vrednosti od hoda ventila je skoro linearna zbog specijalne konstrukcije pečurke ventila.
Presek 4217 GM
Više o ovom ventilu kao i detaljne tehničke karakteristike možete pogledati na www.herz.rs.
Preporuka
Za ventile u podstanici, glavne grane i ogranke koristiti 4217 GM a za ventile na samim potrošačima, kratkim deonicama koristiti 4017 M gde se prilikom balansiranja sistema postiže visoka produktivnost (pogotovo u sistemima sa velikim brojem potrošača).