HERZ proizvodi kotlove isključivo na drvnu biomasu. Fabrika se specijalizovala za proizvodnju ove vrste kotlova sredinom 80-tih godina prošlog veka.
Primer postrojenja i presek kotla BioMatic (220-500kW) na sečku/pelet
Kotlovi su sa višestepenom distribucijom vazduha u vidu primarnog i sekundarnog vazduha. Primenom sagorevanja sa višestepenom distribucijom vazduha redukuju se polutanti iz procesa sagorevanja i azotni oksidi.
Transportni sistemi se razlikuju po kapacitetu, tehničkom rešenju, od projekta do projekta. Zahtevi kotlarnica i skladišta, objekata su različiti a samim tim i rešenja za transport.
Energija na bazi drveta počela je naglo da se koristi u poslednjoj dekadi kao ekološki prihvatljiv izvor energije zbog sposobnosti da doprinese smanjenju emitovanja gasova koji doprinose stvaranju efekata staklene bašte.
Sečka je energent koji se dobija usitnjavanjem drveta na sitne komade tako da može biti korišćena u automatskim kotlovima za grejanje individualnih kuća, stambenih objekata, javnih ustanova itd.
Pelet je homogenizovana forma goriva proizvedena od celog stabla ili drvnog ostatka koji nastaje u procesu pilanske prerade drveta kao i od ostatka iz drugih oblika prerade drveta njihovim sitnjenjem do nivoa drvnog brašna.
Drveni briketi mogu takođe da se koriste u automatizovanim sistemima za grejanje na drvnu biomasu. Opet mora da se vodi računa o kvalitetu i sadržaju briketa.
Po proizvodnji peleta lider u Evropi je Švedska. Od zemalja u okruženju najvažnije su Austrija, Italija i Nemačka. Razvoj proizvodnje i tržišta peleta u Evropskoj uniji posebno se stimuliše odgovarajućom politikom od strane evropske komisije.
Analizom je dokazano da je za rad toplane koja greje grad od 10.000 stanovnika, ukoliko se kao energent koristi gas ili mazut, potrebno angažovati 9 radnika
Od ukupne površine šuma i šumskog zemljišta u državnom i društvenom vlasništvu se nalazi 50,91%, a u privatnom 49,09%.
Vlade mnogih država u Evropskoj uniji raznim merama stimulišu potrošače na prelazak sa fosilnih na bioobnovljiva goriva kakvo je drvo.
Na ovoj stranici su svi korisni radovi, literature, organizacije, institucije i stručnjaci